Philippines Reaps Scores of Awards in 2009 ICAS-Science

The Educational Assessment Australia (EAA) of the University of New South Wales disclosed that a total of 271 Filipino kids from the 500 Philippine participants who joined in the 2009 International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) Science made a fruitful harvest of High Distinction, Distinction and Credit Awards. Participated by more than 1.7 million elementary grades 3, 4, 5 and 6 pupils from ten countries including the Indonesia, South Africa, Australia, New Zealand, Singapore, Malaysia, Brunei and some territories in the pacific, the Philippines showed an improved results in ICASS administered simultaneously worldwide on June 13, 2009.

The ICAS – Science assesses skills in the areas of: interpreting data, applying data and higher order skills including investigating, reasoning and problem solving. These skills are embedded in the syllabus documents of all the key learning areas and are meant to be taught in context. The skills are tested in contexts drawn from four Science knowledge areas: Earth and Beyond (incorporating the Earth Sciences and Astronomy), Natural and Processed Materials (incorporating Chemistry), Life and Living (incorporating Biology and Ecology) and Energy and Change (incorporating Physics).

The improved science curriculum in our country enables the Filipino participants to rise at par with the foreign counterparts. As such, 33 garnered High Distinction Awards, 89 gained Distinction Awards and 149 got the Credit Awards. The inspiring results this year made the Philippine Board of Studies Foundation, Inc. and MTG, Philippines families to congratulate and to cheer these little scientific-minded grade schoolers.

The following recipients of High Distinction Awards who made it in the top 1% in their grade level are the following:

Grade 3
Reyes, Trisha Anne    –    St. Paul College, Pasig
Sia, Maria Angelika    –    Philippine Cultural College

Grade 4
Amante, Samantha    –    Colegio San Agustin-Binan
Balete, Lesley Clarice    –    Grace Christian College
Estampador, Gabriel Angelo    –    San Beda College Alabang
Llamas, Antonio Miguel    –    PAREF – Southridge School for Boys
Navarra, Janina    –    Colegio San Agustin-Makati
Say, Vince    –    St. Jude Catholic School
Sy, Adrian Reginald    –    St. Jude Catholic School
Sy, Andrew    –    St. Jude Catholic School
Tan, Isabella    –    St. Jude Catholic School

Grade 5
Acevedo, Roxanne    –    St. Paul College, Pasig
Balanay, Prince Michael    –    Colegio San Agustin-Binan
Balete, Nathanael Joshua    –    St. Stephen’s High School
Chan, Ethan Riley    –    Zamboanga Chong Hua High School
Chua, Austin    –    St. Jude Catholic School
Chuatak, John Thomas    –    St. Stephen’s High School
Concepcion, Francis    –    Philippine Cultural College
Domingo, Allen Cedrick    –    San Beda College Alabang
Lao, Czarina Angela    –    St. Jude Catholic School
Lee, Ava Celeste    –    St. Jude Catholic School
Tan, Matthew Ryan    –    St. Jude Catholic School
Villanueva, Leoncia Marie    –    Colegio San Agustin – Biñan

Grade 6
Aquino, Solana Beatriz    –    St. Paul College, Pasig
Cheng, Deany Hendrick    –    Grace Christian College
Chiong, Nicole Regina    –    St. Paul College, Pasig
Cordon, James Daniel    –    PAREF- Southridge School for Boys
Lizarda, Philip    –    San Beda College Alabang
Ngo, Raenelle Ean    –    Chiang Kai Shek College
Reynoso, Reine Jiana    –    St. Paul College, Pasig
See,  Anne Rachel    –    St. Jude Catholic School
Siy , Benjamin Myron    –    Grace Christian College
Sy, Abigail Laureen    –    St. Jude Catholic School

These are the Filipino kids who made in the top 10% in their grade level making them to receive the Distinction Awards:

Grade 3
Ang, Clyde Wesley    –    Chiang Kai Shek College
Bernardo, Isabella Maria Alisa     –    St. Paul College Pasig
Chan, Cary Albert    –    St. Jude Catholic School
Comaling, Angelika Louisse    –    City Central School Cagayan de oro
Contreras, Amanda Anja    –    St. Paul College, Pasig
Dancel, Smrz Kahlil Andrei    –    San Beda College Alabang
Fernan, Megan    –    La Salle Academy, Iligan City
Go, Xavier Jefferson Ray    –    Zamboanga Chong Hua High School
Hingan, John Aries Ceazar    –    San Beda College Alabang
Hintural, Mhyles Danielle    –    Colegio San Agustin-Binan
King, Grant Aaron    –    Grace Christian College
Lazaro, Lorenzo Thomas    –    Ateneo de Manila Grade School
Menodiado, Nico Angelo    –    Colegio San Agustin-Binan
Ramos, Aroanna Sofia    –    Colegio San Agustin-Makati
Ravago, Kyla Isabel    –    St. Paul College, Pasig
Sia, Garret Wilkenson    –    Oro Christian Grace School
Tan, Darrell    –    Zamboanga Chong Hua High School
Tejano, Anna Mikaela    –    City Central School Cagayan de oro
Teo, Mark Joshua    –    St. Jude Catholic School
Uy, Mark Christopher    –    Xavier School
Uy, Matthew Johann    –    Xavier School

Grade 4
Alban , Jeshurun Ephraim    –    Tetuan Central School
Alcovendaz,  Maria Jennica    –    St. Paul College, Pasig
Banaria, Francesca Helene    –    St. Paul College, Pasig
Benjamin,  Jazzmin    –    Colegio San Agustin-Binan
Chan, Andrea    –    Philippine Cultural College
Chan,  Sabrina Rae    –    Zamboanga Chong Hua High School
Chua, Kurtland    –    St. Jude Catholic School
Fadri, Raymond Joseph    –    San Beda College Alabang
Fernan, Charles Louie    –    La Salle Academy, Iligan City
Fernandez, Renee Calista    –    St. Paul College, Pasig
Go, Gene Jr    –    Zamboanga Chong Hua High School
Ho, Jonas Andrew    –    Zamboanga Chong Hua High School
Hung, Cenalyn Sedenia    –    Philippine Cultural College
Lara, Jimuel    –    UP Integrated School
Lim Tiong Soon, Kelsey    –    Jubilee Christian Academy
Montales, Luis    –    Colegio San Agustin-Makati
Rivera, Irene    –    St. Paul College, Pasig
Salud, Nathan    –    St. Stephen’s High School
Saulong,  Arthur Anthony    –    Colegio San Agustin-Makati
So, Selena Marie    –    Grace Christian College
Solomon, Candace Ammielle Roche    –    Integrated Montessori Center
Tiamson, Reich Michael    –    Colegio San Agustin-Makati

Grade 5
Baria, Horace    –    Colegio San Agustin-Makati
Bosshard, Hans Cecilio    –    Colegio San Agustin-Makati
Candelaria, Maria Paulyn    –    St. Paul College, Pasig
Carranceja, Jason Carlo    –    Grace Christian College
Casano, Hanna    –    San Beda College Alabang
Chan, Stanly Derrick    –    St. Jude Catholic School
Fernandez, Jason Joseph    –    San Beda College Alabang
Gerona, Eunice    –    Colegio San Agustin-Binan
Gingco, Paul Gabriel    –    Colegio San Agustin-Binan
Guillermo, Timothy Carl    –    Colegio San Agustin-Makati
Juaini, Fatima Sherraine    –    Ateneo de Zamboanga University
Lim, Marie Gayle    –    Zamboanga Chong Hua High School
Lim, Mycah Robin    –    Zamboanga Chong Hua High School
Lorenzo, Illana    –    Ateneo de Zamboanga University
Macalalad, Nadine    –    St. Paul College, Pasig
Madriaga, Danielle Alexandrine    –    San Beda College Alabang
Maniulit,  Katrina    –    Philippine Institute of Quezon City
Mirhan, Carl Kevin    –    Bethany Christian School
Ng, Ryan Jason    –    St. Jude Catholic School
Ngo, Arvy Daniel    –    Grace Christian College
Ong, Dyan Cathrine    –    St. Jude Catholic School
Onglao, Ma Andrea Kristina    –    St. Paul College – Pasig
Rivera,  Miguel Luis    –    Colegio San Agustin-Binan
Salise,  Paul Carlo Diamond    –    City Central School Cagayan de oro
Soliman,  John Michael    –    St. Mary’s College of Baliuag
Tan,  Kyla Camille    –    Zamboanga Chong Hua High School
Villamor , Franz Patrick    –    City Central School Cagayan de oro
Villanueva,  Arvin James    –    Divine Light Academy, Las Pinas
Wee Ebol, Keighley Shayne    –    Zamboanga Chong Hua High School
Yao, Kaye Janelle    –    Grace Christian College
Yu, Marc Adrian    –    St. Stephen’s High School

Grade 6
Ang, Karli    –    Philippine Institute of Quezon City
Bangayan, Rivkin Josef    –    Philippine Cultural College
Bartolome, Katrina Isabela    –    St. Paul College, Pasig
Batungbakal,  Ana Karenina    –    San Beda College Alabang
Castor , Nestor    –    Colegio San Agustin-Makati
Celon, Marc Patrick    –    Diliman Preparatory School
Co, Alyssa Ann    –    Philippine Cultural College
Dizon,   Joseph Raymond    –    PAREF-Southridge School for Boys
Go, Kristine Joyce    –    Colegio San Agustin-Makati
Ho,  Hanna Jillian    –    Grace Christian College
Lim,  Jesse Mae    –    Philippine Cultural College
Llamas,  Angelo Gabriel    –    PAREF-Southridge School for Boys
Mallari,  Elena Gyra    –    St. Paul College, Pasig
Maog , Maria Bettina    –    St. Paul College, Pasig
Marcos,  Himig    –    Philippine Cultural College
Ng, Seanne Daphne    –    St. Jude Catholic School
Ochoa,  Michelle Marie    –    St. Paul College, Pasig
Que,  Sean Wyndell    –    Grace Christian College
Reyes,    Frances Ysabel    –    St. Paul College, Pasig
Sia,  Wendy Gail    –    Oro Christian Grace School
Sy,  Marvin Kaiser    –    St. Jude Catholic School
Tee,  Kimberly Alyza    –    Oro Christian Grace School
Tio, Dielle    –    St. Stephen’s High School
Tiu, Sterling Alvin    –    St. Stephen’s High School
Torres,  Justin Bryce    –    Zamboanga Chong Hua High School
Varela,   Natalia    –    St. Paul College, Pasig
Wong,  Samuel    –    Grace Christian College

The awardees of the Credit Awards who have been in the top 25% in the grade level are:

Grade 3
Nanasca, Danielle Tammy    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Gorospe,  Gwyneth Immanuel    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Bauzon,  Jam Cailah    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Ocampo,  Jefferson    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Razalan,  John  Bryan    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Pedeglorio,   Lorems    –    Butuan City SPED Center
Aala,  Marie Ericka Grace    –    Butuan City SPED Center
Ordiales,  Bianca Beatrize    –    City Central School Cagayan de oro
Buot,  Briah Blaire    –    City Central School Cagayan de oro
Baja,  Credenda Valerie    –    City Central School Cagayan de oro
Maandig,   Elizur Iv    –    City Central School Cagayan de oro
Relevo, Shawn Anthony    –    City Central School Cagayan de oro
Gingco,  Mark Daniel    –    Colegio San Agustin-Binan
Faraon,  Nathaniel Fred Antoine    –    Colegio San Agustin-Binan
Orocio,  Shania Louise    –    Colegio San Agustin-Binan
Diaz, Mary Margarette    –    Grace Christian College
Chiongson,  Natasha Elizabeth    –    Grace Christian College
Bonquin,   Heilyn    –    Integrated Montessori Center
Llenado,  Marko Miguel    –    Integrated Montessori Center
Uy    Elisse Mikhaela    –    Lanao Chung Hua School
Taladua    Aline    –    Living Spring Academy
Calledo    Jean Anton    –    Living Spring Academy
Uy    Mervin Adrian    –    Living Spring Academy
Uy    Merwin Andrew    –    Living Spring Academy
Yeung    Carl Joshua    –    Philippine Cultural College
Sy    Janelle    –    Philippine Cultural College
Cu    Mary Angelica    –    Philippine Cultural College
Wong    Samantha Louise    –    Philippine Institute of Quezon City
Santos    Tea Toni    –    Philippine Institute of Quezon City
Gamboa    Ma Ann Veronica    –    San Beda College Alabang
Tarlengco    Marvin    –    San Beda College Alabang
Filipino    Jared Christian    –    St. Jude Catholic School
Soliman    Bill William    –    St. Mary’s College of Baliuag
Calumpiano    Jericho    –    St. Mary’s College of Baliuag
Dimaapi    Kimberly Joy    –    St. Mary’s College of Baliuag
Mariazeta    Francine Monina    –    St. Paul College, Pasig
Daniel    Ian    –    Zamboanga Chong Hua High School
Tan    Katrina Cristine    –    Zamboanga Chong Hua High School
Ocampo    Lance    –    Zamboanga Chong Hua High School
Midel    Leonard Louwin    –    Zamboanga Chong Hua High School
Yeo    Micah Kimberly D    –    Zamboanga Chong Hua High School
Domantay    Patrick    –    Zamboanga Chong Hua High School
Cunanan    Rufa Aizha    –    Zamboanga Chong Hua High School
Ho    Shannon    –    Zamboanga Chong Hua High School
Chan    Vicente Raphael    –    Zamboanga Chong Hua High School

Grade 4
Lorenzo    Jose Mari    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Cansino    Princess Mae    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Datan    Christian Vic    –    City Central School Cagayan de oro
Magsayo    Lawrence Jay    –    City Central School Cagayan de oro
Malalis    Royce Val    –    City Central School Cagayan de oro
Faraon    Franceska Louise    –    Colegio San Agustin-Binan
Lopez    Heinze    –    Colegio San Agustin-Makati
Nuruddin    Ahmad Al-Abidin    –    Ferndale International School
Tiu    Christian Daniel    –    Grace Christian College
Tuisieng    Jamie Robyn    –    Grace Christian College
Luis    Mariel    –    Grace Christian College
Dela Cruz    Beatrix Anne    –    Philippine Cultural College
Chen    Dorothy Jem    –    Philippine Cultural College
Kotah    Karljan    –    Philippine Cultural College
Angeles    Roger Angelo    –    St. Mary’s College of Baliuag
Bernardo    Alyanna Maria Belen    –    St. Paul College Pasig
Tang    Angelica Nicole    –    St. Paul College, Pasig
David    Nicole Blue    –    St. Paul College, Pasig
Lim    Jeremy    –    Zamboanga Chong Hua High School
Ng    Liam Sanro    –    Zamboanga Chong Hua High School
Lim    Marielle Francesca    –    Zamboanga Chong Hua High School
Lim    Tonita Mari    –    Zamboanga Chong Hua High School
Kam    Angeleen Grace    –    No School Name (Please e-mail @ rjd182001@yc)
Julian    Deluna    –    Philippine Cultural College
Agbunag    Ingrid Louise    –    Colegio San Agustin – Makati
Alfad    Meela Rixsa    –    Ateneo de Zamboanga University

Grade 5
Tolete    Kaihl Denver    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Apresto    Samantha    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Sumaoang    Sarah Minette    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Uyheng    Michael Justin    –    Bethany Christian School
Buot    Carole Colleen    –    City Central School Cagayan de oro
Flores    Carlo Miguel    –    Colegio San Agustin-Binan
Damian    Janina Erica    –    Colegio San Agustin-Binan
Josol    Guillermo Glenn    –    Colegio San Agustin-Makati
Gutierrez    Jamie Anne    –    Colegio San Agustin-Makati
Cruz    Amrie    –    Divine Light Academy, Las Pinas
Cabangon    Cella Mari    –    Divine Light Academy, Las Pinas
Yap    Denice Joy    –    Grace Christian College
Nava    Gilian Kirstin    –    Grace Christian College
Amancio    Honeyfer    –    Grace Christian College
Villamangca    Kayla    –    Grace Christian College
Liu    Liu Kin Alexandrew     –    Grace Christian College
Labalan    Lean Dominic    –    Integrated Montessori Center
Lozano    Christine Ann    –    La Salle Academy, Iligan City
Rapliza    Annamitz    –    Lanao Chung Hua School
Gianan    Arrigo Vicenzo    –    Living Spring Academy
Balnaja    Jo Anne May    –    Living Spring Academy
Razal    Camille Francene    –    Philippine Cultural College
Ongchinke    Jayson    –    Philippine Cultural College
Chua    Kimberly Louisse    –    Philippine Cultural College
Lee    Mary Ellen    –    Philippine Institute of Quezon City
Absalon    Alyssa Rose    –    San Beda College Alabang
Penas    Carlos Jan    –    San Beda College Alabang
Guiang    Gillian    –    San Beda College Alabang
Quing    Lance Matthew    –    St. Jude Catholic School
Dy    Louie    –    St. Jude Catholic School
Placido    Cherry Anne    –    St. Mary’s College of Baliuag
Abella    Patricia Victoria    –    St. Mary’s College of Baliuag
Quintos    Gabrielle Rose    –    St. Paul College Pasig
Ureta    Leona Shylene    –    St. Paul College Pasig
Panaligan    Allison Dale    –    St. Paul College, Pasig
Linsangan    Bettina    –    St. Paul College, Pasig
Perez    Chelsey Jan    –    St. Paul College, Pasig
Sunga    Elise Grace    –    St. Paul College, Pasig
Mabanta    Iris Marie    –    St. Paul College, Pasig
Mendoza    Joan Lisebeth    –    St. Paul College, Pasig
Rapadas    Larissa Ann Pauline    –    St. Paul College, Pasig
Perez    Lesley Jan    –    St. Paul College, Pasig
Flores    Mica Patricia    –    St. Paul College, Pasig
Yu    Joanna Nicole    –    St. Stephen’s High School
Baluyut    Aerielle Alaina    –    Zamboanga Chong Hua High School
Kue    Aira  Alyssa    –    Zamboanga Chong Hua High School
Wee    Angelie Nika    –    Zamboanga Chong Hua High School
Yu    Angelo Chris    –    Zamboanga Chong Hua High School
Lim    Mikhaela Francesca    –    Zamboanga Chong Hua High School
Cabanes    Shawn Gabriele    –    Zamboanga Chong Hua High School
Ng    Steve Hk    –    Zamboanga Chong Hua High School
Wee    Nicole Leanne    –    No School Name (Please e-mail @ rjd182001@yc)
Anni    Wurmadan    –    Ateneo de Zamboanga University

Grade 6
Macadamia    Kristeen Mae    –    BESTCAP CAREER COLLEGE INC.
Montales    Lara Andrea    –    Colegio San Agustin-Makati
Arevalo    Maria Veronica Pia    –    Colegio San Agustin-Makati
Ong    Hans Bryan Geremy    –    Grace Christian College
Fernandez    Kevin Oliver    –    Grace Christian College
Kwok    Kristine Celine    –    Grace Christian College
Laohoo    Timothy    –    Grace Christian College
Tan    Kaitlyn Nicole    –    Legaspi Hope Christian School
Morales    Juancho    –    PAREF-Southridge School for Boys
Chan    Alvin Heinrich    –    Philippine Cultural College
De Luna    Colleen    – St. Paul College, Pasig
Pascual    Jemuel Edward    –    Philippine Cultural College
Taotjo    Mycah Andrea    –    Precious International School of Davao
Ancog    Mitzi Lou    –    PSHS-Central Mindanao Campus
Alberto    Ralph Angelo    –    San Beda College Alabang
Lin    Joal Rose    –    St. Jude Catholic School
Uy    Mikaela Angelina    –    St. Jude Catholic School
De Leon    Joanne    –    St. Paul College Pasig
Tibi    Angela Midori Olivia    –    St. Paul College, Pasig
Dela Cruz    Anna Michaella    –    St. Paul College, Pasig
Ruiz    Bea    –    St. Paul College, Pasig
Estampador    Camille Therese    –    St. Paul College, Pasig
Tan-Palanca    Isabel Luisa    –    St. Paul College, Pasig
De Luna    Maria Celina    –    St. Paul College, Pasig
Santos    Conrigo Boya    –    Zamboanga Chong Hua High School
Rojo    Rachel    –    Zamboanga Chong Hua High School
Jikiri    Ibnikhaldon    –    Filipino Turkish Tolerance High School
Raymundo    Jenina Katrina    –    No School Name (Please e-mail @ rjd182001@yc)

These are the following ICAS-Science participants whose school names have not been provided to us. Please email us you school names so we can send the certificates to you

Grade 3
Villa,  Ella Louise
Mauricio,  Renee Charmae Alekzandri

Grade 4
Ong, John Montgomery

Grade 5
Fermo,  Jaclyn Kaye
Luna,  Reybie Elishamae D S

Grade 6
Ocampo,  Hans Christian
Salazar,  Jose
Curato,  King Joshua

Your respective certificates will be in your hands in few days time. Congratulations!!!